Suomen joukkue PyeongChangin talviolympialaisiin

Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö on valinnut joukkueen edustamaan Suomea 9.-25.2.2018 Etelä-Koreassa käytäviin talviolympialaisiin. Olympiakomitean hallituksen vahvistamissa valinnoissa Suomen joukkueeseen on nimetty 97 urheilijaa 11 eri lajissa. Joukkue voi vielä täydentyä 1-4 maastohiihtäjällä tammikuun loppuun mennessä.

– Olympialaisiin on valittu urheilijat ja joukkueet, joilla katsotaan olevan kansainvälisten näyttöjen perusteella realistinen mahdollisuus sijoittua yksilölajeissa 16 parhaan joukkoon ja joukkuelajeissa 8 parhaan joukkoon. Lisäksi mukaan on valittu myös uransa nousujohteisessa kehitysvaiheessa olevia urheilijoita, jotka kansainvälisten näyttöjen sekä urheilu-uran kehityksen perusteella arvioidaan tulevaisuuden arvokilpailumenestyjiksi, kertoo Huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Kojonkoski.

Suomen Olympiakomitea on asettanut seuraavien talvi- ja kesäolympialaisten tavoitteeksi yhteensä 10 mitalia. Lisäksi PyeongChangissa tavoitteena on jatkaa kokonaismenestyksen ja onnistumisprosentin osalta nousevaa käyrää suhteessa kaksiin edellisiin talviolympialaisiin.

SUOMEN JOUKKUE, XXIII TALVIOLYMPIALAISET, PYEONGCHANG, ETELÄ-KOREA, 9.-25.2.2018

Alppihiihto
Miehet: Andreas Romar, syöksy, super-g ja alppiyhdistetty.

Ampumahiihto
Naiset: Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Suvi Minkkinen, Kaisa Mäkäräinen ja Laura Toivanen.
Miehet: Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo ja Tero Seppälä.

Curling
Mixed doubles-parikilpailu: Oona Kauste, Tomi Rantamäki.

Freestyle
Miehet: Slopestyle: Joona Kangas; Kumpareet: Jimi Salonen ja Jussi Penttala.

Jääkiekko
Miehet: Mikko Koskinen, Juha Metsola, Karri Rämö; Miro Heiskanen, Juuso Hietanen, Tommi Kivistö, Miika Koivisto, Lasse Kukkonen, Mikko Lehtonen, Sami Lepistö, Atte Ohtamaa; Marko Anttila, Jonas Enlund, Teemu Hartikainen, Julius Junttila, Joonas Kemppainen, Petri Kontiola, Jarno Koskiranta, Jani Lajunen, Sakari Manninen, Oskar Osala, Jukka Peltola, Mika Pyörälä, Veli-Matti Savinainen, Eeli Tolvanen.

Naiset: Meeri Räisänen, Noora Räty, Eveliina Suonpää; Jenni Hiirikoski, Mira Jalosuo, Rosa Lindstedt, Isa Rahunen, Ronja Savolainen, Minnamari Tuominen, Ella Viitasuo; Sanni Hakala, Venla Hovi, Michelle Karvinen, Petra Nieminen, Tanja Niskanen, Emma Nuutinen, Annina Rajahuhta, Saila Saari, Sara Säkkinen, Susanna Tapani, Noora Tulus, Riikka Välilä, Linda Välimäki.

Lumilautailu
Naiset: Slopestyle ja big air: Enni Rukajärvi.

Miehet: Slopestyle ja big air: Kalle Järvilehto, Peetu Piiroinen, Rene Rinnekangas ja Roope Tonteri, kotiin jäävä varamies Ville Paumola; Halfpipe: Janne Korpi, Markus Malin ja Peetu Piiroinen; Lumilautakrossi: Anton Lindfors.

Maastohiihto
Naiset: Johanna Matintalo, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmäkoski, Riitta-Liisa Roponen ja Aino-Kaisa Saarinen.

Miehet: Ristomatti Hakola, Matti Heikkinen, Martti Jylhä, Iivo Niskanen, Anssi Pentsinen ja Lauri Vuorinen.

(Joukkue täydentyy mahdollisesti 1-4 hiihtäjällä 28.1. mennessä).

Mäkihyppy
Naiset: Julia Kykkänen.
Miehet: Antti Aalto, Janne Ahonen, Andreas Alamommo ja Eetu Nousiainen.

(Viides mies nimetään 28.1. mennessä).

Pikaluistelu
Naiset: Elina Risku (500m).
Miehet: Pekka Koskela (500 m), Mika Poutala (500m, 1000m).

Taitoluistelu
Naiset: Emmi Peltonen.

Yhdistetty
Miehet: Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen, Leevi Mutru ja Arttu Mäkiaho.

Joukkueen johto
Mika Kojonkoski, joukkueen johtaja
Leena Paavolainen, apulaisjoukkueenjohtaja, PyeongChang kisakylän johto
Mika Lehtimäki, apulaisjoukkueenjohtaja, Gangneung kisakylän johto

Vastuuhenkilöt ja kisakylätiimit
Peter Brüll, attasea
Olli-Pekka Kärkkäinen, lajiryhmävastaava, hiihtolajien lajijohtaja
Kimmo Mustonen, kisakylätiimi
Emma Terho, KOK:n urheilijavaliokuntaehdokas, kisakylätiimi
Mika Noronen, viestintäpäällikkö, kokonaisvastuu
Laura Lehtonen, viestintäpäällikkö, lumilajit
Soili Hirvonen, tiedottaja
Leena Huovinen, kisapappi

Terveydenhuoltotiimi
Maarit Valtonen, vastuulääkäri
Peter Halen, vastuufysioterapeutti
Hannaleena Ronkainen, urheilupsykologi
Terhi Lehtoviita, psyykkinen valmentaja
Risto Kemppainen, lääkäri
Mikko Kirjavainen, lääkäri
Kirsi Korpi, lääkäri
Klaus Köhler, lääkäri
Jari Parkkari, lääkäri
+lajikohtaiset lääkärit
Vesa Kuparinen, fysioterapeutti
+lajikohtainen lihashuolto

Lajijohto, valmennus ja huolto

Alppihiihto
Janne Haarala, päävalmentaja
Thomas Ericson, valmentaja
Robert Horvat, huolto

Ampumahiihto
Antti Leppävuori, päävalmentaja
Ville Kotikumpu, valmentaja
Vesa Kontturi, hieroja
Pekka Kemppi, huoltopäällikkö
Juha Kankkunen, huolto
Jari Sahakangas, huolto
Jarkko Siltakorpi, huolto

Curling
Brian Gray, valmentaja

Freestyle
Janne Lahtela, päävalmentaja
Tomi Uuniemi, valmentaja
Jarno Haikonen, fysioterapeutti
Pekka Lehtikallio, valmentaja/huolto

Jääkiekko
Matti Nurminen, lajijohtaja, naiset ja miehet

Jääkiekko, miehet
Jukka Lohva, lajijohtaja
Jere Lehtinen, GM
Lauri Marjamäki, päävalmentaja
Jussi Tapola, valmentaja
Mikko Manner, valmentaja
Ari Hilli, valmentaja
Kimmo Vähä-Ruohola, valmentaja
Pekka Kangasalusta, valmentaja
Jammu Öunap, lääkäri
Hero Mali, fysioterapeutti
Timo Vaitinen, fysioterapeutti
Juha Sulin, hieroja
Petteri Hietanen, tiedottaja
Aki Berg, huolto
Riku Koivunen, huolto
Antti Muurila, huolto

Jääkiekko, naiset
Tiina Karinen, lajijohtaja
Arto Sieppi, GM
Pasi Mustonen, päävalmentaja
Juuso Toivola, valmentaja
Simo Vehviläinen, valmentaja
Kari Eloranta, valmentaja
Karri Kirjosuo, lääkäri
Markus Arvaja, psyykkinen valmentaja
Teemu Silius, naprapaatti
Ilona Pihlas, hieroja
Hemmo Järä, huolto

Lumilautailu
Mika Andersson, lajijohtaja
Antti Koskinen, päävalmentaja
Anni Halonen, valmentaja
Joni Vastamäki, valmentaja
Tuukka Häkkinen, osteopaatti
Petteri Kuisma, huolto

Maastohiihto
Reijo Jylhä, päävalmentaja
Eero Hietanen, lajijohtaja
Olli Ohtonen, valmentaja
Teemu Pasanen, valmentaja
Matti Haavisto, huoltopäällikkö
Teemu Lemmettylä, huoltopäällikkö
Jirka Ilomäki, fysioterapeutti
Kerttu Helynen, hieroja
Aki Hukka, huolto
Hannu Hovila, huolto
Mika Huita, huolto
Heikki Köykkä, huolto
Ari Marjetta, huolto
Are Mets, huolto
Jari Nieminen, huolto
Veli-Matti Niskanen, huolto
Jukka Salo, huolto
Heikki Tonteri, huolto
Kati Venäläinen, huolto
Mika Venäläinen, huolto

Mäkihyppy
Andreas Mitter, mäkihyppy
Lauri Hakola, valmentaja
Kimmo Kykkänen, valmentaja
Janne Karppinen, fysioterapeutti
Juha-Matti Ruuskanen, huolto

Pikaluistelu
Janne Hänninen, päävalmentaja
Jere Linja-Aho, osteopaatti

Taitoluistelu
Sirkka Kaipio, valmentaja

Yhdistetty
Petter Kukkonen, päävalmentaja
Jarkko Saapunki, valmentaja
Jari Hiekkavirta, fysioterapeutti
Ville Haahti, huolto
Jesse Jääskeläinen, huolto
Ossi Manner, huolto
Markus Välimäki, huolto